Štátna vedecká knižnica digitalizuje informácie o rómskej kultúre

22.08.2013 Prešov

Prešov 22. augusta (TASR) - Štátna vedecká knižnica v Prešove zriadila v rámci národného projektu Operačného programu Informatizácia spoločnosti Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry (DICRK). Jeho úlohou je digitalizovať a sústreďovať komplexné informácie o rómskej kultúre, histórii, jazyku, tradíciách a remeslách na jednom mieste. Predstavitelia projektu, ktorý potrvá do konca roka, dnes prezentovali niektoré jeho výstupy.
"Projekt začal rekonštrukciou budovy, nasledovalo technické vybavenie a spustila sa pilotná prevádzka. To znamená, že bolo personálne obsadených osem nových pracovných miest. Tieto miesta boli obsadené od začiatku februára 2013. V rámci projektu je povinná päťročná udržateľnosť. Centrum sa bude zaoberať prevažne zberom a spracovávaním materiálu," vysvetlila vedúca DICRK Erika Godlová.
Obsahovo je projekt podľa Godlovej členený na tri oblasti, orálna história a literatúra, hudobné dedičstvo Rómov a tretia je Rómovia a remeslá, kde spadá aj výtvarné umenie. V rámci aktivít sa pracuje aj na špecifických výstupoch. Jedným z výstupov bude multimediálna publikácia o rómskej hudbe, ktorá bude odrážať len súčasný stav rómskej hudby. V pláne je aj vytvorenie mapy rómskych remesiel na Slovensku.
Podľa riaditeľky Štátnej vedeckej knižnice v Prešove Valérie Závadskej je celkový rozpočet projektu 1,9 milióna eur. Na rekonštrukciu budovy, kde vznikla napríklad prezentačná miestnosť, študovňa Eleny Lackovej a depozit artefaktov rómskej kultúry, bolo použitých takmer 230.000 eur. Technické vybavenie centra si vyžiada spolu viac ako 914.000 eur. Doteraz bolo prefinancovaných približne 34 percent z celkového objemu finančných prostriedkov.
Od februára 2013 do júla 2013 už pracovníci centra zaznamenali vyše 157 hodín 2D a 3D obrazového záznamu a nafotili vyše 5000 fotografií.
 

Vyberte región

mark